Dne 16.3.2022 proběhla přednáška o TČM v Coulu
Nachlazení a jak na něj v začátku
Nastal podzim a s ním větší šance, že nás v tomto období navštíví nezvaný host v podobě nachlazení. Někdy zkrátka neuhlídáme, jsme-li dostatečně dobře oblečeni vzhledem k přechodovému počasí, kdy jeden den může být i 20 stupňů např. s lehkým větříkem a druhý den stupňů jen 6. Náš imunitní systém je tak vystaven poměrně velkým výkyvům a není-li dostatečně odolný, patogen zvenčí snadno pronikne do povrchové vrstvy, kde začne úřadovat. Stane-li se to už, víme jak na to. Nejdostupnější a nejlevnější možná léčba v tomto případě je čerstvý zázvor. Nastrouhejte cca 10 g zázvoru najemno nebo nakrájejte 4 hrubší plátky na malé kousky a povařte nejlépe ve skleněné konvici ve 2 šálcích vody. Můžete přidat i špetku skořice nejen pro chuť, ale také pro podporu zahřátí organismu a vypuzení chladu. Odvar by se měl vařit nejlépe 20 minut. Zázvor otevírá póry, díky tomu můžeme patogen vyprovodit z těla ven skrze pocení. Pocení by nemělo být přehnaně masivní ani dlouhé. S každým totiž přicházíme o tekutiny a zároveň i o naši energii. Po vypití připraveného odvaru bychom neměli chodit již ven, kde hrozí další vystavení se větru a chladu (patogen), otevřené póry jsou totiž otevřeny nejen pro pocení, ale mohl by jimi vniknout do těla další patogen a situaci zhoršit. Zalezte si na chvíli pod deku a odpočívejte. Lepší teď jedno odpoledne než později několik dnů.
POZOR! Nepřidávejte k odvaru citrón. Kyselá chuť vtahuje dovnitř, je to jako byste otevřely patogenu dveře dokořán a on mohl vstoupit rovnou hlouběji. My jej chceme naopak dostat pryč i z oné povrchové vrstvy ven. Můžete přidat lžičku medu pro lepší trávení u lidí s citlivým žaludkem. Med je sice sladký a podporuje vlhkost v těle, ale vše je o množství. 1 lžička medu je terapeutická a tělo si z ní vezme vše potřebné. Více by nemělo výraznější efekt. Med se může podle starých pramenů přidávat i do horkého nápoje. V některých starých receptech se musí dokonce spolu s bylinami vařit. Teď jistě namítnete, že tak přijdeme o důležité látky, které v medu jsou a které se při vysokých teplotách ničí. O něco možná přijdeme, ale něco dalšího získáme. Každá látka změnou své struktury, změní svůj účinek. Med má blahodárné účinky na systém sleziny a slinivky v čínském orgánovém pojetí. Recepty, ve kterých se tažený med používá, fungují. Dovolíme si změnu úhlu pohledu?
Přeji pevné zdraví i v podzimním období.
Strava alfa a omega zdraví
Tradiční čínská medicína TČM
Co je to tradiční čínská medicína neboli TČM?
Tradiční čínská medicína je staletími prověřený terapeutický systém založený na podrobné diagnostice potíží klienta a vhodném zacílení terapie bylinami, akupunkturou a dietetikou (úpravou stravy).